Pěstujeme orchidej

Někdy nestačí ani naše velká snaha. Možná ji také někdy moc dopřejeme a přeléváme ji. Nebo má nevhodné stanoviště a nevhodnou teplotu a vlhkost. Jak na její pěstování, pokud má být dlouho zdravá a krásná?
pěstování orchidejí 
Vybereme vhodné stanoviště
U nás se prodávají obvykle druhy orchidejí, které vyžadují umístění s dostatkem světla. Ale ne přímé sluneční paprsky celý den! Nejlepší podmínky má většinou na oknech orientovaných na sever nebo východ. Ideální teplota na stanovišti záleží na druhu. U teplomilných druhů je to 20 až 25 °C. U temperovaných 15 až 20 °C a u chladnomilných 5 až 10 °C. Jsou i druhy (zemní), které rostou v mrazu, až dvacetistupňovém. Chladnomilné a zemní v domácnosti tedy pěstovat nebudeme. Pokojová teplota by jim nesvědčila.
 bílé květináče
Vybereme správný substrát
Ten v květináči, ve kterém jsou orchideje přepravovány, není obvykle nejvhodnější. Bývá moc sypká. Nejlépe jí prospěje, když ji co nejdříve přesadíme do vhodnějšího substrátu. V přírodě tyto druhy rostlin žijí přichycené na kůře stromů. Mají rády hodně vzduchu a pH asi 5,5. Substrát si můžeme namíchat sami nebo ho koupit hotový v zahradnictví. Jeho základem je vždy kůra (například z borovice, topolu, modřínu, dubu nebo i vinné révy či korku). Drenáž opatříme z dřevěného uhlí, štěrku nebo drceného polystyrenu.
 
Vybereme vhodný květináč
Časté přesazování nemají tyto exotické krasavice moc rády. Vybrat jim vhodný květináč také není jednoduché. Hliněné mají tu výhodu, že se v nich rostlina nepřehřívá, ale kořeny mají málo světla a často prorůstají do jejich stěn. Plastové propouští světlo, kořeny do nich neprorůstají, ale rostlina se může přehřívat. Dobrou zprávou je, že pokud se naší orchideji v květináči líbí, má vhodný substrát a zálivku, může v něm bydlet až pět let.
 květy orchideje
Hnojíme
Orchidej by se měla hnojit asi jednou za týden. Dobré je dle rad odborníků hnojivo naředit mnohem víc, než doporučují jeho výrobci na obalech Stačí prý 10 x slabší!
 
Zaléváme správně
Četnost zálivky se řídí vzdušnou vlhkostí daného místa. Obecně se doporučuje zalévat v teplém období 1 x za týden až 1 x za dva týdny. V zimě pak zaléváme málo, asi 1 x za měsíc. Tyto rostliny špatně snáší přelití! Žloutnou jim pak listy, odpadávají jim a rostlina odumře. Tak opatrně!